A new language in three weeks?

June 3, 2017

„Naučte se anglicky v Anglii na letním kurzu!“

 

„The app that teaches you a new language in 3 weeks! Turkish in a week? Romanian in an hour?“

 

Možná jste už někdy něco takového také viděli.

 

V dnešní době se dobře daří všem, kdo nabízejí splnění iluzí, snů a nadějí. Pokud možno nějakým zázračným způsobem. Snadno zbohatnete, snadno zkrásníte, snadno se naučíte jazyk.

 

Callanova metoda, LITE,  speak speak speak…

 

Mám pro vás zprávu – pro někoho dobrou, pro někoho špatnou. Funguje to na jiných principech. Ledacos se můžete naučit úplně sami. A skoro zdarma.

 

Mám syna v pubertě. V jeho životě hrají největší roli a) počítačové hry b) kamarádi. Jinak nulový smysl pro zodpovědnost, škola má pro něj tu nejnižší prioritu. Angličtinu má výbornou. Jeho cesta k angličtině ve skutečnosti začala hraním tzv. multiplayer games. To jsou on-line hry, na nichž se sejdou hráči z různých zemí. Kdo se nedomluví, ten si nezahraje. Spojil to, co nejvíc miluje – hry a komunikaci. A protože se mu líbilo, jak Britové kreativně „fuckují“ a „shitují“, chodil nejradši tam, kde slyšel British English. Jednoho dne jsem pak přišla do jeho pokoje, koukla jsem na obrazovku a zjistila jsem, že již nehraje hry, ale sleduje v originále Jeremy Kyle Show, nějaký film nebo britskou gangsterskou ságu z minulého století „Peaky Blinders“… Zalíbil se mu anglický humor. Jedničky z angličtiny se jen sypou. Jako vedlejší produkt. V 1. pololetí 9. třídy si otevřu výsledek Scio testu z angličtiny a vidím: B2 (vyšší úroveň státní maturity). Bez velkého úsilí. Bez zbytečných výdajů.

 

A tam někde je zakopaný pes. Spojit každodenní život s cizím jazykem přes pozitivní emoce. Máte-li rádi humor, dívejte se na anglické sitkomy v originále s titulky, později bez nich. Máte-li rádi hudbu, přemýšlejte o textech. Když nenajdete žádné pozitivní emoce, nesnášíte královskou rodinu i Donalda Trumpa a celý anglosaský svět, obklopte se  angličtinou tak, aby se stala v určitých situacích nenápadnou součástí vašeho života. Na trhu seženete nejrůznější audio materiály, například zjednodušenou literaturu. Poslouchejte to, co vás baví, a čemu alespoň trochu rozumíte. Pokud rozumíte málo, vybírejte materiály na své úrovni – klidně nějaké elementary nebo pre-intermediate (úrovně 1, 2, 3). Lajkujte anglické stránky na FB - Vice News, BBC, astrology, beauty products, cokoliv, co vás trochu zajímá. Na jednom z prohlížečů mám nastavenou jako domovskou stránku msn.com. Když chci něco vyhledávat, vybafne na mě Putin on dinner with Flynn, Death of former beauty queen, Breakfast habits, Weight loss, Charlie Sheen, Heroes emerge from horror of London attack, Surprising facts about infidelity… Něco lákavého mi tam vždycky podstrčí, abych neodolala a přečetla aspoň pár vět.

 

Dnešní doba je skvělá v tom, že nabízí mnoho možností studia angličtiny úplně zdarma. Nemusíte vytáhnout paty z České republiky, platit peníze za zázračné kurzy, vysedávat nekonečné hodiny v učebnách. Potřebujete pár dobrých rad, počítač, internet a sluchátka. Učitel vás může nasměrovat, poradit, sem tam něco opravit, dovysvětlit, dát zpětnou vazbu.  Tím nejdůležitějším není vaše peněženka, ale váš zájem, čas a hlavně kladný vztah k čemukoliv (komukoliv), co (kdo) s angličtinou nějak souvisí.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Archiv
Please reload

Hledání podle štítků
Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 Zuzana Suchá.