Prezentace v angličtině - tipy pro pokročilé

April 22, 2017

V anglické prezentaci je možné základní strukturu prezentace již na začátku trochu porušit. Cílem několika úvodních vět totiž není jen informovat účastníky o tom, jak se jmenujete a o čem budete mluvit, nýbrž probudit jejich zájem o dané téma a zvědavost, získat jejich pozornost. Toho můžete dosáhnout různými způsoby. Pro inspiraci vřele doporučuji podívat se na úspěšné TED Talks na Youtube. Všimněte si, že nejlepší řečníci zahajují svou prezentaci jinak, než: „Good morning, my name is Peter Smith and today I´d like to talk about...“

 

Stručně se představí, udělají pauzu a zahájí například řečnickou otázkou (řečnická otázka je otázka, kterou pokládá řečník a nečeká na ni odpověď – odpověď je jasná), zajímavým příběhem, několika hesly s mírně skandálním nádechem, navodí humornou situaci apod. Cílem je navázat kontakt s publikem. Máte na sobě seriózní oblek, kosili, kravatu, kvalitní boty, ale na malou chvilku můžete být i trochu crazy – nasadit si směšné brýle či rapperskou kšiltovku, pokud Vám to není nepříjemné.

 

Podíváme-li se na jazykové prostředky, rozdíl mezi nezajímavým a zajímavým úvodem je patrný například na následující ukázce:

 

„I want to talk to you today about the kind of world that we, in the business community, are passing on to the next generations.“

 

V zásadě správná věta, jen trochu krkolomné, špatná dynamika, neatraktivní způsob sdělení informace. Dobrý řečník změnil takto:

 

„Environmental degradation, a declining economy, chronic diseases, short life expectancy and 40 000 dollars of debt for every man, woman and child. This is the nightmare world we are passing on to our kids.“

 

Hesla nabitá konkrétním významem vzbuzující emoce, strach, zvědavost…

 

Další hojně využívaný prostředek pro upoutání pozornosti účastníků v úvodu prezentace je využití příběhu, který se odehrál v minulosti nebo se odehraje v budoucnosti. Příběh, který na první pohled nesouvisí s tématem, ale v určitém momentě se s ním propojí.

 

„So I was on a roll. I was an executive with a nice salary, annual bonuses and stock options, all the perks. Everything was on track. And on Monday, January 7th 2007 at 3 o´clock in the afternon in a small conference room on the top floor of the building, the president of the company wanted to have a meeting with me which wasn´t unusual since he was my boss but the meeting turned out to be more brief than expected. He fired me. And I will never forget how his words just sucked the breath right out of me and and I left the conference room in a dazed state and I went home and curled up in my bed…..

What I now realise is that while that event created the greatest amount of discomfort I had ever felt, it was that discomfort, the departure from my ordered life, that forever changed it for the better. You see friends, what makes you comfortable can ruin you. And what makes you uncomfortable is the only way to grow.“

 

Přechod od příběhu k myšlence začíná větou: „What I now realise…“ a poté přichází základní téma „Why comfort will ruin your life“.

 

Prezentaci můžete začít i filmovou ukázkou, video příběhem, čímkoliv, co účastníky zaujme, překvapí nebo i trochu šokuje. Můžete též vyzvat účastníky, aby si něco představili („Imagine, Think of, Close your Eyes…“).

 

Zahájení svého projevu věnujte velkou pozornost. Prvních 5 – 10 vět se naučte nazpaměť. Je vědecky dokázáno, že lidé si nejlépe pamatují začátek a konec. A na to, aby si udělali první dojem, jim stačí pouhých 90 sekund. Jak nemilosrdné!

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Archiv
Please reload

Hledání podle štítků
Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 Zuzana Suchá.